K2 & D3 - EQ VITAMIN K2+D3 TEST KIT

Skontrolujte si svoju hladinu vitamínov K2 a D3 pomocou tohto jednoduchého domáceho testu na odber krvi.

Pomocou jednoduchej samopodávacej pomôcky môžete rýchlo zistiť svoju koncentráciu vitamínu K2 (MK7) v sére a hladinu vitamínu D3 (25-OH vitamín D3). „Údaj o koncentrácii“ vitamínu K2 v krvi poskytuje informáciu o relatívnom riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení a/alebo oslabenia kostí. 25-OH vitamín D3 je zasa metabolitom vitamínu D3, ktorý sa považuje za najlepší ukazovateľ stavu vitamínu D v tele.

Vzorka odobratá na filtračnom papieri bola extrahovaná a analyzovaná podľa medzinárodných noriem testovania vitamínu K2 a D3 v spoločnosti Vitas AS Laboratory v Osle v Nórsku. Vaše výsledky sú bezpečne prístupné na stránke omegaratiotest.com/sk po 15 – 20 pracovných dňoch.

Matičko, prečo potrebujem vitamín K2?

Pretože výsledky výskumu publikované v uplynulom desaťročí ukazujú, že vitamín K2 je významným prispievateľom k rozvoju kostnej hmoty počas rastu, pomáha nám mať silné kosti počas normálneho života a znižuje riziko vzniku osteoporózy. Okrem toho existujú dôkazy, že pravidelný príjem vitamínu K2 tiež pomáha udržiavať pružnosť ciev – čo znižuje riziko vzniku hypertenzie a kardiovaskulárnych alebo obehových ochorení.

A koľko vitamínu K2 a D3 potrebujem skonzumovať denne?

Naše telo potrebuje denne najmenej 180 mikrogramov pre dosiahnutie maximálneho priaznivého účinku. EQ K2+D3 preto obsahuje 200 mcg vitamínu K2 a 40 mcg vitamínu D3 v každej dennej dávke, čo je  1 kapsula.

Tento test obsahuje aj výsledky vitamínu D3. Načo je vitamín D3?    

„Údaj o koncentrácii“ vitamínu K2 v krvi poskytuje informáciu o relatívnom riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení a/alebo oslabenia kostí. Vitamín D3 je zasa metabolitom vitamínu D3, ktorý sa považuje za najlepší ukazovateľ stavu vitamínu D v tele.

Tento test sa robí rovnako ako test na Omega-3?

Áno, presne tak isto.

Super. Výsledok testu nájdem na omegaratiotest.com za cca 20 pracovných dní a použijem svoje identifikačné číslo z ľavej časti kartičky.

Ako vyzerajú výsledky testov?

Takto vyzerali moje prvé výsledky K2 a D3. K2 nič moc ale D3 mám vcelku fajn. Ako to je možné?

Nečuduj sa, Ivuška, väčšina ľudí má nedostatok vitamínu K2. Koncentrácia vitamínu K2 v každodennej bežnej strave je nízka. Nízke hodnoty vitamínu K2 v krvi (0-2ng/ml) má okolo 90% ľudí. Tento test meria hladiny MK7 formy vitamínu K2, tzv. menachinón. Menachinón sa nachádza vo fermentovaných potravinách, akým je napr. natto. Druhá forma vitamínu K2 je menatetrenon (MK4), ktorý sa tvorí v tele živočíchov z vitamínu K1 ak sa kŕmia trávou bohatou na tento vitamín. MK4 sa tvorí aj v ľudskom tele z baktérií v našom tráviacom trakte ale nie v dostatočnom množstve. Pretože nie sú bežne k dispozícii testy na MK4 formu, najistejšie je prijímať MK7 a monitorovať si hladiny v krvi EQ testami. Chápeš?

Hej, zdá sa mi to dosť logické. Natto sa nechystám jesť, strašne smrdí! Radšej si dám denne jednu malú kapsulku EQ K2+D3.

Áno, to je rozumné. Tak to robím aj ja každý deň a pozri aké mám výsledky.

No, ten vitamín K2 máš naozaj super ale čo ten vitamín D? Zdá sa mi, že v tom som zas lepšia ja. Ako je to možné, keď si brala K2+D3 suplement každý deň? A ja som nebrala a mám lepší vitamín D ako ty?

Dobrý postreh, Ivuška. Tiež som bola prekvapená, že nemám dosť vitamínu D. Vysvetlení, resp. ovplyvňujúcich faktorov môže byť niekoľko.

Áno? Napríklad? Ozaj, meria tento test aj vitamín D zo slnka?

Tento test meria metabolit vitamínu D3, ktorý sa volá 25-hydroxyvitamin D3 (kalcidiol), ktorý sa považuje za najlepší ukazovateľ stavu vitamínu D v tele. Ten sa tvorí v pečeni z cholekalciferolu.

A odkiaľ sa vzal ten cholekalciferol?

Cholekalciferol prjímame v strave. Tiež sa tvorí v koži po vystavení slnečným lúčom z provitamínu D, ktorý sa volá 7-dehydrocholesterol. Existujú však všeobecné limitácie syntézy cholekalciferolu v koži, ako napríklad ročné obdobie, lokalita, časť dňa, smog a individuálne ako napr. vek a genetické faktory.

Fúúúúha, to je potom dosť zložité.

A to som nevymenovala všetko. Napríklad Vitamín D zo stravy sa u rôznych ľudí môže vstrebávať s rôznou účinnosťou. Je toho ešte veľa, napíšem viac do nášho blogu.

Ahaaa, veľa ľudí si myslí, že má dosť vitamínu D lebo boli na slnku alebo jedia ryby. No očividne to tak nemusí byť.

Kto sa neotestuje, nevie ako na tom je.